Skóra naturalna – poznaj rodzaje skór i ich właściwości!

2019-07-25
Skóra naturalna – poznaj rodzaje skór i ich właściwości!

Skóra naturalna to ponadczasowy materiał, który zawsze prezentuje się stylowo, a jednocześnie jest wytrzymały. Świadczy też o dobrym guście i szlachetnie się starzeje, dzięki czemu służy przez naprawdę długie lata. Jednak warto wiedzieć, że wbrew pozorom, skóra skórze niestety nierówna. Przeciwnie, dostępnych jest wiele jej rodzajów, a każdy z nich posiada różne cechy charakterystyczne i wykazuje nieco inne właściwości. Nie inaczej jest w przypadku skóry naturalnej, z której wykonywane są buty. Oto przegląd rodzajów skór naturalnych, który pozwoli Ci poznać ich najważniejsze cechy i różnice pomiędzy nimi.

Skóra naturalna licowa

Jednym z najpopularniejszych rodzajów skór naturalnych zwierzęcych jest skóra licowa, inaczej zwana skórą gładką. Wykorzystuje się ją powszechnie w produkcji butów, ubrań i galanterii. Jest to skóra właściwa, której zewnętrzna warstwa, poddana jest odpowiedniej obróbce mechanicznej, następnie barwiona w wybranej kolorystyce i ostatecznie pokrywana warstwą wosku. To sprawia, że skóra licowana nabiera połysku, przez co staje się bardziej estetyczna. Wosk sprawia również, że wyroby skórzane stają się bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. Skóra naturalna licowa to najczęściej skóra pochodzenia bydlęcego. Inną odmianą są skóry jagnięce czy cielęce – te zachwycają miękkością i są niezwykle przyjemne w dotyku. Są jednak o wiele delikatniejsze niż wytrzymała skóra bydlęca.

Naturalna skóra szorstka

W produkcji butów, ubrań czy galanterii skórzanej spotkać można również skóry szorstkie, czyli powstałe w wyniku obróbki wewnętrznej warstwy skóry właściwej. Takim właśnie materiałem jest zamsz. Po czym poznać ten rodzaj skóry? Przede wszystkim zamsz cechuje znaczna miękkość i specyficzna struktura, która w dotyku przypomina meszek. Odmianą zamszu jest welur, który posiada nieco gęstsze i grubsze włoski.

Zamsz często mylony jest z nubukiem, który uznawany jest za najszlachetniejszy rodzaj skóry. Co różni te dwa rodzaje skór naturalnych? W przeciwieństwie do zamszu struktura skóry nubukowej posiada znacznie krótsze włosie. Jest odpowiednio oszlifowana zewnętrzna warstwa skóry, a nie - jak w przypadku zamszu - jej warstwa wewnętrzna. Wyroby skórzane wykonane z nubuku zwykle prezentują się bardziej ekskluzywnie i często są droższe od produktów zamszowych.

Dużą zaletą skór szorstkich jest ich przyjemna w dotyku struktura i elegancki wygląd. Skóry te wymagają odpowiedniej impregnacji, a przede wszystkim ochrony przed wilgocią, przemoczeniem czy zabrudzeniami.

Skóra lakierowana

Niektóre buty skórzane wyróżniają się niezwykłym połyskiem. Za efekt ten odpowiadają naturalne skóry lakierowane. Jak nazwa wskazuje, pokryte są one odpowiednią warstwą lakieru – ostateczny efekt zależy jednak od jego ilości. Zdarzają się produkty, które jedynie delikatnie pokryte są cienką warstwą lakieru, co daje subtelny efekt, a faktura skóry naturalnej wciąż jest dobrze widoczna. Skóry mocno lakierowane swoim wyglądem mogą z kolei przypominać tworzywa sztuczne.

Niewątpliwą zaletą skór lakierowanych jest ich efektowny styl, co sprawia, że idealnie nadają się na materiał do butów czy galanterii na specjalne okazje. Lakierowana skóra zawsze zwraca uwagę! To jednak bardzo wymagający materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i delikatnego traktowania. Skóra lakierowana z czasem może zacząć pękać, dlatego szczególnie warto zadbać o produkty z niej wykonane.

Mamy nadzieję,że ten krótki przewodnik przedstawiający rodzaje skór naturalnych pomógł Ci poznać ich najważniejsze cechy i pomógł zdecydować, jakie buty wybrać. Poznaj też nasze 4 powody, dla których warto wybierać buty z naturalnej skóry!

Polecane

pixel