Jak pozbyć się zapachu z butów? 8 niezawodnych sposobów

2023-01-09
Jak pozbyć się zapachu z butów? 8 niezawodnych sposobów

Przykry zapach z butów to częsty problem, który może mieć wiele przyczyn. Niezależnie od nich, trzeba się zgodzić, że nieprzyjemnie pachnące obuwie potrafi spowodować u nas zawstydzenie i niejednokrotnie prowadzi do niezręcznych sytuacji. Na szczęście na brzydki zapach z butów są sprawdzone metody! Sprawdź niezawodne sposoby, jak pozbyć się smrodu z butów.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów? Poznaj przyczynę problemu!

Metod walki ze śmierdzącym obuwiem jest dużo, jednak zależą one przede wszystkim od tego, co jest przyczyną uciążliwego i nieprzyjemnego zapachu. Powody mogą być naprawdę banalne i proste do wyeliminowania. Co najczęściej sprawia, że buty brzydko pachną?

Słaba jakość obuwia lub też samych wkładek, nieodpowiednia pielęgnacja butów, brak wentylacji, potliwość stóp, a nawet złe przechowywanie. Wszystkie te czynniki mogą decydować o tym, że posiadane przez nas pary butów szybko tracą świeżość i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Rzutuje to często na postrzeganie naszej osoby lub odbiera nam pewność siebie. Jak usunąć przykry zapach z butów? Podpowiadamy kilka trików i codziennych nawyków, dzięki którym problem ten będzie Ci obcy!

1. Jak usunąć zapach z butów? Odpowiednio o nie zadbać!

Właściwa pielęgnacja obuwia to klucz do jego dobrej formy. To, jak należy czyścić buty, zależy oczywiście od materiału, z jakiego są wykonane. Regularne usuwanie zabrudzeń chroni jednak przed rozwijaniem się bakterii, odpowiedzialnych za przykry zapach. Niektóre z modeli butów umożliwiają wyjęcie wkładki, dzięki czemu ta może być wyprana lub wymieniona na nową. Dobrym rozwiązaniem jest używanie wkładek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, które bardzo często niwelują problem przykrego zapachu. Sprawdź nasz artykuł: Jak czyścić buty? Małe kompendium wiedzy

2. Częste wietrzenie – zadbaj o swoje buty na etapie przechowywania 
Częste wietrzenie niweluje nieprzyjemny zapach butów

Brzydki zapach utrzymuje się przede wszystkim w butach wykonanych z tworzyw sztucznych. Po każdym noszeniu warto zatem solidnie przewietrzyć obuwie, np. zostawiając je na balkonie. Samo miejsce przechowywania butów również powinno być dobrze wentylowane. Można także korzystać ze specjalnych zawieszek i zapachów do szafek na buty, które doskonale pochłaniają niechciane zapachy. Tego typu pochłaniacze są szeroko dostępne, a ponadto starczają na naprawdę długo.

3. Zmniejsz pocenie stóp

Stopień pocenia stóp jest kwestią indywidualną, jednak można na szczęście znacząco je ograniczyć. Rozwiązaniem jest tutaj oczywiście dbałość o higienę oraz używanie sprayów i antyperspirantów do obuwia. Zabezpieczają one stopę przed nadmierną wilgocią, niwelują zapach, przyjemnie chłodzą, a często nawet przyczyniają się do ochrony przed bolesnymi pęcherzami i otarciami. Po zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków do stóp warto pamiętać o założeniu skarpetek. Będą one stanowiły dodatkową warstwę izolującą wkładkę buta przed przesiąkaniem zapachem i wilgocią.

4. Soda oczyszczona do butów – domowy sposób na śmierdzące buty

Soda oczyszczona znajduje w domu szerokie zastosowanie. Jest z powodzeniem używana m.in. do wybielania i sprzątania, toteż nie powinno dziwić, że sprawdza się również do pozbywania brzydkiego zapachu z butów. Soda zabija bakterie i grzyby, będące bezpośrednią przyczyną problemu.

Czyszczenie butów przy użyciu sody oczyszczonej jest bardzo proste. Wystarczy wysypać ją na wkładki i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy już tylko solidnie wytrzepać lub odkurzyć obuwie. Soda pochłonie wilgoć oraz przykry zapach, dzięki czemu buty będą odświeżone, a zapach wyeliminowany.

5. Zniweluj przykry zapach przy użyciu herbaty

Herbatę wyróżnia intensywny zapach. Dobrym rozwiązaniem jest więc pozostawienie saszetek z dowolną herbatą w butach lub też szafce na obuwie. Torebka pochłonie wilgoć i nieprzyjemną woń, zaś obuwie zyska przyjemny, ziołowy zapach. Dodatkową zaletą tej metody jest niski koszt oraz to, że można stosować ją praktycznie bez ograniczeń, bez szkody dla butów.

6. Żwirek dla kota w walce ze śmierdzącym obuwiem

Ta metoda przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy mają w domu czworonożnych przyjaciół. Doskonale wiedzą oni, że żwirek przeznaczony do kociej kuwety bardzo dobrze pochłania wilgoć oraz neutralizuje zapachy. Idealnie sprawdzi się więc do wyeliminowania brzydkiego odoru z butów. Niewielką ilość żwirku wystarczy wsypać do butów i pozostawić na kilka godzin – oczywiście w miejscu niedostępnym dla kotów, tak, by buty nie stały się przypadkiem kolejną kuwetą.

7 sposobów na nieprzyjemny zapach z butów

7. Pozbądź się brzydkiego zapachu dzięki niskiej temperaturze

Idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów jest wilgotne podłoże, czyli chociażby wkładki do butów. Przyjmuje się więc, że bakterie i grzyby są bez szans, jeśli wystawi się je na działanie chłodu. Wiele osób pozbywa się przykrego zapachu z butów dzięki trzymaniu obuwia w zamrażarce. Choć pomysł ten może wydawać się kontrowersyjny, to jednak działa bez zarzutu, bo wpływa bezpośrednio na przyczynę problemu – zabija bakterie i grzyby.

Przy stosowaniu tej metody należy zwrócić szczególną uwagę na higienę. W tym celu buty przed włożeniem do zamrażarki warto umieścić w szczelnym worku. Obuwie powinno spędzić w chłodnym środowisku co najmniej kilka godzin. Po tym czasie nieprzyjemny zapach zniknie, a buty będą ponownie świeże.

8. Zapoznaj się z ofertą polecanych produktów.

Poniżej przedstawiamy kilka polecanych produktów, które pomagają walczyć z nieprzyjemnym zapachem obuwia. Mogą to być wkładki, szczególnie polecamy te nasączone Aloesem Coccine Aloe VERA, albo dezodorant do obuwia . Jedną z przyczyn przykrego zapachu z butów jest też jego przemakanie. Przemoknięte buty mają większą tendencję do oddawania przykrego zapachu, warto wiec zadbać o odpowiednią impregnację butów. Do zabezpieczenia butów przed przemakaniem szczególnie polecamy imptegnat do butów.

Polecane

pixel