Jak czyścić buty? Małe kompendium wiedzy

2019-06-02
Jak czyścić buty? Małe kompendium wiedzy

Właściwa pielęgnacja obuwia, odpowiednio dobrane preparaty do konserwacji i czyszczenia butów, a także sam sposób ich czyszczenia oraz przechowywania (zawsze w suchym przewiewnym miejscu!) sprawią, że nasze ulubione buty na długo zachowają świetny wygląd i znakomitą kondycję. Jak jednak czyścic buty, aby zapewnić im jak najdłuższe życie i doskonały stan? Niezależnie od tego, czy wybieramy buty zamszowe, skórzane czy z nubuku, podczas ich czyszczenia i konserwacji warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Wszystkie podpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak czyścić buty skórzane?

Buty wykonane w całości z wysokogatunkowej skóry naturalnej, jak m.in. KotylBrenda Zaro czy Caprice, które proponujemy w ofercie sklepu Tymoteo, to gwarancja lekkości każdego kroku i wyjątkowego komfortu nawet przez cały długi dzień. Skórzane buty są solidne, wytrzymałe i potrafią przetrwać największe kaprysy pogodowe. Do tego oczywiście ich elegancki charakter, który sprawdza się niezależnie od okazji, czy też wybranej stylizacji. Skórzane obuwie to zdecydowanie dobry wybór. Musimy jedynie pamiętać o właściwej pielęgnacji naszych butów ze skóry.

Buty wykonane ze skóry naturalnej wymagają przede wszystkim regularnego czyszczenia, które to zapobiegnie ich odkształceniom czy też przebarwieniom, o które wcale nie tak trudno, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, kiedy to mamy do czynienia z intensywnymi opadami, deszczu lub śniegu. Jak czyścić buty skórzane?

  • Cały proces rozpoczynamy od dokładnego usunięcia zaschniętego brudu z podeszwy butów. Najlepiej wykorzystać w tym celu zwykłą szczotkę.
  • Następnie za pomocą suchej szczotki obuwniczej z miękkiego włosia (do nabycia w sklepach obuwniczych) lub też sięgając po miękką, wilgotną ściereczkę (np. z mikrofibry), delikatnie, ale dokładnie, usuwamy z powierzchni butów brud, kurz, a także ewentualne ślady soli drogowej, która gości na naszych ulicach i chodnikach zimą.
  • Pozostawiamy buty do wyschnięcia.
  • Gdy buty będą już czyste i suche, warto zabezpieczyć je przed wpływem wilgoci i brudu, stosując na ich skórzaną powierzchnię wosk lub pastę do butów (pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni odcień pasty, zgodny z kolorem naszych butów. Jeśli kolor ten jest nietypowy, możemy zastosować uniwersalną pastę bezbarwną). Nałożenie wosku bądź pasty zabezpieczy obuwie także przed zarysowaniami czy pęknięciami. Regularnie natłuszczane w taki sposób buty zdecydowanie dłużej zachowają doskonały wygląd i posłużą nam po prostu dłużej.
  • Na koniec możemy nadać naszym butom nieco blasku - wystarczy je wypolerować za pomocą suchej, miękkiej ściereczki.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Buty z zamszu, niezależnie od fasonu, prezentują się bardzo stylowo. Niestety wiele osób rezygnuje z zakupu tego rodzaju obuwia w obawie, że szybko straci ono swój świetny wygląd. Powszechne jest również przekonanie, że buty zamszowe są trudne w czyszczeniu i konserwacji. Nic bardziej mylnego! Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne środki i dedykowane akcesoria, a przy tym pamiętać o kilku prostych zasadach. Buty zamszowe zachowają swój doskonały wygląd na długo! 

Pielęgnację butów z zamszu rozpoczynamy już w chwilę po ich zakupie - wtedy to należy spryskać obuwie specjalnym preparatem do impregnacji, który zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wilgoci. Po impregnat warto sięgać regularnie, aby utrzymać pożądany efekt ochronny. Podczas deszczowej pogody spray - impregnat powinien być w użytku jeszcze częściej.

Zarówno impregnacji, jak i czyszczenia butów zamszowych dokonujemy zawsze na sucho, tzn. jeśli buty są wilgotne lub mokre, powinniśmy pozwolić im najpierw wyschnąć, a dopiero potem przystępować do działania. A oto podstawowe zasady obowiązujące w zakresie pielęgnacji butów zamszowych:

  • Buty zamszowe czyścimy specjalną gumową kostką lub szczotką z wypustkami. Pozwala to na usunięcie brudu bez ryzyka uszkodzenia powierzchni butów.
  • W przypadku obuwia zamszowego sięgajmy regularnie po preparaty odświeżające kolor takiego obuwia i poprawiające jego stan (w sklepach obuwniczych bez problemu zaopatrzymy się w preparaty regenerujące: bezbarwne lub proponowane w odpowiednich odcieniach). Delikatne pianki lub spraye dedykowane pielęgnacji obuwia zamszowego dodatkowo sprawią, że zamsz pozostanie miękki i elastyczny. 
  • W pielęgnacji obuwia z zamszu sięgajmy po profesjonalne środki i akcesoria, bo tylko takie gwarantują nam oczekiwane efekty i pewność, że nie uszkodzimy zamszu.

Skoro już wiemy, jak czyścić zamszowe buty, przyjrzyjmy się sposobom czyszczenia obuwia wykonanego z innych materiałów. 

Jak czyścić buty z nubuku i weluru?

Buty z nubuku czy też buty welurowe w nieznaczny sposób różnią się od siebie, jednak pozostają obuwiem zbliżonym, zarówno w wyglądzie, jak i sposobie pielęgnacji, do obuwia z zamszu. Dlatego sposób postępowania jest tutaj bardzo podobny. Stosujemy jedynie profesjonalne, dedykowane butom z nubuku oraz z weluru preparaty i akcesoria. Zabezpieczamy buty przed działaniem wilgoci przy wykorzystaniu specjalnych impregnatów, a kurz i brud usuwamy na sucho za pomocą delikatnej szczotki lub gumowej kostki.

Jak czyścić buty lakierowane?

Skóra naturalna może przybierać w przypadku butów różnorakie formy, m.in. postać skóry lakierowanej. Buty lakierowane prezentują się nadzwyczaj efektownie i stanowią idealne rozwiązanie na szczególne okazje. Aby nasze obuwie wyglądało doskonale, warto o nie odpowiednio zadbać, chroniąc tym samym przed nieestetycznymi zarysowaniami,czy poważniejszymi pęknięciami na powierzchni butów.

  • Buty lakierowane czyścimy miękką, wilgotną ściereczką (delikatnie zamoczoną w wodzie lub w mleku).
  • Po wyczyszczeniu butów, przecieramy je suchą ściereczką, a następnie polerujemy przy pomocy specjalnego preparatu przeznaczonego do skór lakierowanych (środki te występują najczęściej w postaci spray'u lub płynu).
  • Spektakularnego połysku doda butom także zastosowanie pasty do butów lub tłustego kremu do rąk.

Czyszczenie białych butów może wydawać się trudnym zadaniem, jednak w rzeczywistości, każdy powinien sobie z nim poradzić. Czym wyczyścić białe buty, aby zapobiec ich szarzeniu i żółknięciu, a przy tym pozbyć się ewentualnych plam na ich powierzchni?

Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnych preparatów dedykowanych czyszczeniu i pielęgnacji białych butów. Niezależnie od tego, czy chcemy wyczyścić białe skórzane botki, sneakersy czy trampki, tego typu środki z pewnością sprawdzą się najlepiej. Zamierzony efekt można również uzyskać, stosując sprawdzone domowe metody i preparaty:

  • soda oczyszczona - sprawdzi się w przypadku butów wykonanych z materiału - wystarczy zmieszać 2 - 3 łyżeczki sody ze szklanką wody i w tak przygotowanym roztworze moczyć ściereczkę, a następnie przecierać buty aż do uzyskania pożądanego efektu;
  • sok z cytryny - 2 - 3 łyżeczki soku mieszamy ze szklanką wody i postępujemy analogicznie, jak w przypadku roztworu z sody oczyszczonej. W tym przypadku uzyskamy dodatkowo efekt odświeżenie butów;
  • proszek do prania - jego niewielką ilość należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Czyszczenie wykonujemy jak w przypadku metod wymienionych powyżej. Tutaj jednak szczególnie należy pamiętać, aby ściereczkę często płukać podczas czyszczenia pod bieżącą wodą;
  • płyn do mycia naczyń zmieszany z wodą w proporcji 3:1 (sposób postępowania analogiczny do poprzednich);
  • pasta do zębów - sprawdzi się, jeśli chcemy usunąć uporczywe plamy z powierzchni butów, np. zabrudzenia z trawy.

Jak wyczyścić skórzane buty w środku?

Co zrobić, aby wyczyścić i odświeżyć buty w środku? Te z materiałową wkładką najprościej za pomocą wody i szarego mydła. Z kolei buty z wkładką skórzaną należy przecierać jedynie lekko zwilżoną ściereczką - skóra nie lubi nadmiaru wody. 

Brzydki zapach z wnętrza obuwia najskuteczniej usunie specjalny dezodorant do obuwia. Poza odświeżeniem i usunięciem zabrudzeń, taki preparat ma za zadanie także zapobiegać rozwojowi bakterii, które odpowiadają właśnie za nieprzyjemny zapach.

Czy buty można prać w pralce?

Jeśli chodzi o buty sportowe, zwykle nie chce nam się ich czyścić samodzielnie i idąc na łatwiznę, wrzucamy je do pralki. Choć niektóre trampki czy tenisówki dość dobrze to znoszą, lepiej z niego zrezygnować. Pranie butów sportowych w pralce nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli buty ulegną zniszczeniu, utracimy na nie gwarancję. Dodatkowo buty mogą się odbarwić, podeszwa może się odkleić, a cholewka skurczyć.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

pixel