Jak dbać o skórzane buty? Sprawdź nasze porady!

2019-08-05
Jak dbać o skórzane buty? Sprawdź nasze porady!

Skórzane buty to gwarancja stylu i synonim wytrzymałości, jednak żeby służyły nam przez lata, musimy odpowiednio się o nie zatroszczyć. Pod wieloma względami buty ze skóry są dużo bardziej wymagające od obuwia z tworzyw sztucznych. Nie można ich prać w pralce ani pozostawiać zabrudzonych do następnego założenia. Sama pielęgnacja skórzanych butów przypomina niekiedy rytuał, w którym łatwo można się pogubić. Jak więc dbać o buty, by zawsze wyglądały nienagannie? Prezentujemy nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak w kilku prostych krokach zabezpieczyć obuwie i utrzymać je w znakomitym stanie.

Jak pielęgnować buty ze skóry?

Pielęgnacja butów skórzanych różni się pod względem stosowanych preparatów i narzędzi w zależności od tego, czy mamy do czynienia z butami ze skóry licowej, czy zamszu. W obydwu przypadkach warto nie ograniczać się jedynie do przecierania obuwia i rozbudować konserwację o dodatkowe elementy. Pielęgnacja butów ze skóry licowej powinna obejmować 4 kroki.

Krok 1 – zabezpieczenie

O buty warto zadbać jeszcze przed tym, zanim zaczniemy je nosić. Nowa para powinna zostać zaimpregnowana, co sprawi, że obuwie zyska połysk, wodoodporność i wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Można wybierać spośród sprayów czy wosków, ważne jest jednak, by upewnić się co do koloru preparatu, na który się zdecydujemy oraz pilnować, by był on aplikowany w odpowiedniej ilości. Sposób nakładania środka określony jest zawsze przez producenta, jednak w każdym przypadku, po nałożeniu impregnatu należy poczekać, aż całkowicie wchłonie się on w powierzchnię buta. Ten krok warto powtarzać regularnie, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy skóra ma szczególną tendencję do wysychania.

Krok 2 – użytkowanie

W przypadku obuwia skórzanego mówi się o tym, że but powinien mieć czas odpocząć, dlatego zadbaj o to, by Twoja para nie była noszona codziennie. Trzeba także pamiętać o tym, że buty ze skóry powinny być czyszczone zaraz po zabrudzeniu. Nie wolno zwlekać i zostawiać zaschniętych plam, bo ich pozbycie się będzie dużo trudniejsze. Zabrudzone obuwie należy przetrzeć wilgotną ściereczką z bawełny, zanim przystąpi się do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli buty zostały przemoczone, powinny wyschnąć w naturalny sposób, dlatego zostawienie ich na grzejniku czy suszenie suszarką jest wykluczone. Aby zabezpieczyć skórzane obuwie przed odkształcaniem i zadeptywaniem, warto przy każdym zakładaniu wspomagać się łyżkami do butów.

Krok 3 – pielęgnacja

Możliwości pielęgnacji skórzanych butów są szerokie, o czym świadczy ogrom dostępnych środków. Pasty, kremy, spraye, woski i nabłyszczacze, to tylko niektóre z opcji, a wybór odpowiedniego preparatu zależy od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Warto jednak pamiętać, że każdy proces pielęgnacyjny powinien być stosowany na uprzednio wyczyszczonych i całkowicie suchych butach. W artykule Jak czyścić buty? Małe kompendium wiedzy, szczegółowo wyjaśniamy, jak powinien przebiegać proces czyszczenia skórzanego obuwia, by było ono gotowe do nakładania kolejnych środków.

W zakresie pielęgnacji skórzanego obuwia pasta to minimum. Środek należy dobrać pod względem koloru i delikatnie wcierać za pomocą ściereczki, gąbeczki lub odpowiedniej szczotki w powierzchnię buta, a następnie zostawić do wyschnięcia, co pozwoli uniknąć zacieków. Pasta zabezpiecza obuwie przed pękaniem, a ponadto pomaga zatuszować powstałe uszkodzenia i zarysowania. Jeśli zależy nam na szczególnie mocnym połysku, warto dodatkowo zainwestować w wosk. W przypadku wyjątkowo zniszczonego obuwia można skorzystać z kremów do renowacji

Krok 4 – przechowywanie

Wbrew pozorom, nawet tak przyziemna kwestia, jak przechowywanie butów, ma ogromny wpływ na ich kondycję. Pary, których nie nosimy, warto trzymać w specjalnie do tego przystosowanych workach na obuwie, z dala od wilgoci, ale również nadmiernego ciepła. Dobrze jest używać prawideł lub zastępczo – wypychać buty gazetami, co pomoże w utrzymaniu kształtu i zabezpieczy przed deformacjami.

Jak dbać o buty zamszowe?

Pielęgnacja butów zamszowych, mimo że obejmuje te same kroki, znacząco różni się od dbania o skórę licową. Zamsz czy nubuk mają inną strukturę, przez co łatwiej pochłaniają wilgoć i są trudniejsze w utrzymaniu. Nie potrzebują jednak nabłyszczania, dlatego cały proces pielęgnacyjny skupia się na zabezpieczeniu włosia. Preparaty dedykowane tego typu butom są dużo mniej uniwersalne i wymagają ostrożniejszego doboru. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie bezbarwnych środków, które pozwolą uniknąć nieestetycznych zacieków i przebarwień.

Zamszowe buty powinny zostać zaimpregnowane przed pierwszym użytkowaniem. Można myć je wodą, należy jednak unikać przemoczenia. Podstawą pielęgnacji zamszowego obuwia jest szczotkowanie go, w celu usunięcia z powierzchni buta kurzu i ułożenia włosia. Do usuwania zabrudzeń doskonale sprawdza się szczotka z gumową końcówką. Na wyszczotkowane buty można nałożyć pastę wzmacniającą kolor lub impregnat, który dodatkowo zabezpieczy szorstką skórę przed wilgocią.

Polecane

pixel