Co zrobić, żeby buty nie obcierały? 5 skutecznych sposobów

2020-07-13
Co zrobić, żeby buty nie obcierały? 5 skutecznych sposobów

Kupiłaś buty, ale nie możesz się nimi nacieszyć, bo chodzenie w nich powoduje dyskomfort? Buty obcierające pięty czy kostki to często występujący problem. Dobrą wiadomością jest jednak, że możesz pozbyć się tych uciążliwości – istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym nowe obuwie nie będzie obcierać. Sprawdź, co zrobić, aby buty nie obcierały.

Dlaczego buty obcierają – poznaj najczęstsze powody

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby buty nie obcierały? Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, dlaczego buty obcierają pięty czy kostki. W ten sposób unikniesz zakupu obuwia, które będzie źródłem dyskomfortu. Powodów obcierania może być wiele, ale najczęściej spotykanymi są:

Buty niedopasowane do wielkości stopy

Gdy buty są za duże lub za małe, newralgiczne punkty stopy są narażone na otarcia. Aby temu zapobiec, wystarczy pamiętać o zapięciu (zawiązaniu butów) przy ich przymiarce. Z kolei kupując buty przez internet, powinnaś wcześniej zmierzyć stopę – but powinien być większy o ok. 0,5 cm. W przeciwnym razie buty będą obcierać – nie będą dopasowane do wymiarów stopy.

Buty uszyte z twardego materiału

Skórzane buty są bardzo popularne – uchodzą za solidne. Może się jednak okazać, że nowe (zwłaszcza wykonane ze skóry lakierowanej) lakierki czy szpilki obcierają. Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Zamiast je zwracać, możesz je rozbić. Jak to zrobić, przeczytasz we wpisie „Jak rozbić buty. Sprawdź 7 niezawodnych sposobów na ciasne obuwie”.

Buty uszyte z kiepskiej jakości materiału

Gdy buty obcierają pięty czy kostki, może to być znak, że zostały one uszyte np. ze skóry ekologicznej. Materiał ten niewiele ma wspólnego z prawdziwą skórą – nie przepuszcza powietrza, nie robi się też miękki z czasem i nie dopasowuje się do kształtu stopy. W związku z tym dłuższe użytkowanie butów ze skóry ekologicznej może spowodować zarówno obtarcia, jak i odparzenia.

Najprostszym sposobem, aby nie zastanawiać się, co zrobić, żeby buty nie obcierały, jest wybór obuwia dopasowanego wielkością do rozmiaru stopy, a także uszytego z wysokiej jakości materiałów. Pod tym względem najlepiej wypada obuwie ze skóry naturalnej. Buty ze skóry są wygodne, a prawidłowo pielęgnowane posłużą Ci niezawodnie przez wiele lat.

Żeby buty nie obcierały, wybieraj takie z dobrej jakości, naturalnych materiałów

Sposób na obcierające buty – 5 niezawodnych rozwiązań

Jeżeli po kilku godzinach korzystania z nowej pary szpilek czy kozaków odczuwasz ból pięty, czy palców, to znak, że buty obcierają. Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Poniżej znajdziesz informacje o 5 sposobach, dzięki którym pozbędziesz się niedogodności związanych z użytkowaniem obuwia.

Rozciągnij buty, korzystając ze skarpetek

Pierwszy sposób na obcierające buty sprowadza się do rozciągnięcia ich za pomocą wilgotnych skarpetek. Jak to zrobić? Zamocz w wodzie grube skarpetki, a następnie włóż je i obcierające Cię buty na nogi. Kwadrans dziennie przez kilka kolejnych dni powinien spowodować, że buty przestaną podrażniać skórę pięty czy palców – dopasują się one do stopy.

Wykorzystaj spray do rozciągania butów

Nie chcesz chodzić w wilgotnych skarpetach? Twardy materiał, z którego uszyto buty, można zmiękczyć przy użyciu specjalnego preparatu, jakim jest spray do rozciągania butów. Wystarczy, że spryskasz wewnętrzną część obuwia sprayem i pozostawisz na kilka godzin. Aby uzyskać optymalny efekt, czynność tę będziesz musiała powtórzyć kilka razy.

Nasmaruj materiał kremem

Trzeci sposób na obcierające buty sprowadza się do posmarowania kremem (np. do rąk) tych części obuwia, które mogą powodować podrażnienie skóry. Zastosowanie kremu jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie będziesz musiała wydawać pieniędzy na specjalistyczne preparaty. Jednocześnie kosmetyk ten zapewnia poślizg, dzięki czemu buty nie będą obcierać pięt czy palców.

Sięgnij po talk i zadbaj o skórę stóp Szewc może pomóc przy obcierającym obuwiu

Nie chcesz smarować obuwia kremem, gdyż obawiasz się nieestetycznych plam? Alternatywny sposób na obcierające buty to posypanie stóp ochronnym talkiem. Dobry talk redukuje pocenie się skóry, a także zmniejsza jej podatność na otarcia czy odparzenia. Stosując ten wyrób, możesz skutecznie zapobiec dyskomfortowi lub go zminimalizować, gdy się już pojawi.

Skorzystaj z pomocy fachowca – szewca

Ostatni sposób na obcierające buty to oddanie ich do szewca. Skorzystaj z jego pomocy, jeżeli nie chcesz samodzielnie rozciągać obuwia lub podjęte przez Ciebie próby nie przyniosły oczekiwanych efektów. Każdy szewc doskonale wie, co zrobić, by buty nie obcierały. Szewc pomoże Ci również, gdy buty obcierają – posiada on narzędzia, za pomocą których może skutecznie zmiękczyć skórę lub rozciągnąć obuwie.

Co zrobić, by buty nie obcierały? Zapobiegać!

Wiesz już, co zrobić, gdy buty obcierają. Nie warto jednak czekać, aż skóra pięt czy kostek zostanie podrażniona – zdecydowanie lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Jeżeli właśnie kupiłaś buty, zastosuj sprawdzone rozwiązania opracowane z myślą o tym, aby buty nie były źródłem bólu. Co zrobić, by buty nie obcierały? Przede wszystkim powinnaś zaopatrzyć się w akcesoria – wkładki żelowe.

Producenci wkładek żelowych do butów proponują różne wersje tego produktu. Najpopularniejsze wkładki z żelem do obuwia:

  • chronią piętę – to tzw. poduszki ochronne na pięty, które nakleja się w miejscu, w którym skóra może zostać podrażniona przez materiał,
  • chronią śródstopie przed przeciążeniem i zapobiegają ścieśnianiu palców – te wkładki żelowe sprawdzają się w przypadku damskiego obuwia otwartego,
  • podpierają łuk stopy – to wkładki antypoślizgowe, które idealnie nadają się do butów na obcasie, gdyż nie pozwalają one stopie przesuwać się, dzięki czemu zapobiegają otarciom palców.

Nie wykazałaś się zapobiegliwością? Jeżeli otarcia lub pęcherze już pojawiły się na stopie, musisz odpowiednio zadbać o skórę w podrażnionych miejscach. Przede wszystkim przyda się kojąca kąpiel dla stóp. Przykładowo ziołowa sól do kąpieli przyniesienie stopom im ulgę, a także uchroni skórę przed bolesnymi pęknięciami.

W drugiej kolejności skorzystaj z preparatów, które zminimalizują otarcia (choćby wspomniany wcześniej talk) oraz żelowych wkładek do butów. Dzięki nim korzystanie z żadnej pary butów znajdujących się w Twojej garderobie nie będzie powodowało dalszych otarć.

Polecane

pixel