Jak rozbić buty? Sprawdź 8 niezawodnych sposobów na ciasne obuwie!

2019-10-16
Jak rozbić buty? Sprawdź 8 niezawodnych sposobów na ciasne obuwie!

Kupiłaś skórzane lub zamszowe buty, ale ich noszenie wywołuje dyskomfort? Skóra, zwłaszcza lakierowana, jest twarda i dlatego może powodować bolesne otarcia. W takiej sytuacji nie musisz zwracać zakupionego obuwia – rozwiązaniem jest jego rozbicie. Jak rozbić buty? Możesz oddać je do szewca lub skorzystać z domowych, równie skutecznych metod. Poznaj 8 niezawodnych sposobów, dzięki którym rozciągniesz skórzane, zamszowe lub lakierowane obuwie.

Ciasne buty? Pozbądź się wkładek

Jak rozbić buty? Okazuje się, że nie zawsze konieczne jest stosowanie inwazyjnych metod – czasem wystarczy po prostu usunąć wkładki znajdujące się w butach. W zależności od producenta, wkładki mogą mieć nawet centymetr grubości i tym samym powodować ucisk. Wówczas wystarczy włożyć cieńsze wkładki. Na rynku są dostępne wkładki o grubości np. 3 mm.

Wkładki do butów są polecane przede wszystkim osobom, u których stwierdzono płaskostopie podłużne lub poprzeczne. Jeżeli nie masz zniekształceń stóp, nie musisz z nich korzystać.

Jak rozbić skórzane buty za pomocą gazet?

Wysokie buty

Nowe, ciasne buty można skutecznie rozciągnąć, wykorzystując stare gazety. Wystarczy je uformować w kulki, zamoczyć w wodzie (alternatywą jest np. denaturat), a następnie umieścić w butach. Aby uzyskać oczekiwany efekt, konieczne jest dokładne wypchanie obuwia gazetami. Użyty papier nie może też ociekać, powinien jednak być wilgotny.

Pod wpływem wody skóra stanie się miękka i bardziej elastyczna, a to z kolei spowoduje, że obuwie dopasuje się do stopy. Aby uzyskać taki efekt, namoczone gazety powinny pozostać w butach przez co najmniej jedną dobę.

Para wodna i lód pomogą rozbić buty ze skóry

Zamiast wilgotnych gazet można wykorzystać także parę wodną. Wystarczy na kilka minut umieścić za ciasne skórzane obuwie nad źródłem pary. Bardzo ważne jest to, aby wnikała ona do wnętrza butów – w przeciwnym razie mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia. Podobnie jak woda w gazetach, para wodna zmiękczy skórę, dzięki czemu łatwiej będzie ją dopasować do stopy.

Skórzane buty można też rozbić na szerokość, wkładając do nich woreczki napełnione wodą, a następnie umieszczając je w zamrażalniku. Dzięki temu, że zamarzająca woda będzie zwiększać swoją objętość, obuwie zostanie rozciągnięte.

Jak rozbić za pomocą skarpet buty lakierowane?

Osoby, które zakupiły buty lakierowane, mogą obawiać się, że popękają one pod wpływem zimna czy pary wodnej. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku tego obuwia będzie wykorzystanie grubych skarpet. Wystarczy założyć je na nogi przed założeniem nowej pary butów. To sprawdzony sposób, za pomocą którego szybko można uzyskać oczekiwany efekt.

Jeżeli chodzenie w nowych, ciasnych butach w grubych skarpetach nie jest możliwe, warto skorzystać z żelowych plastrów. Wystarczy je nakleić po wewnętrznej stronie buta – to sposób, aby zapobiec pęcherzom.

Młotek pomoże rozbić buty na pięcie

Nowe skórzane buty często obcierają skórę pięty. W takiej sytuacji pomocne może być rozbicie buta młotkiem. Jak rozbić buty, korzystając z młotka? Wystarczy delikatnie opukać nim tylną część obuwia, aby skóra stała się miękka i podatna na kształtowanie. Po tym zabiegu noszenie butów nie powinno być już bolesne.

Mimo że korzystając z młotka można szybko i skutecznie rozbić buty, to metoda ta niekoniecznie sprawdzi się w przypadku obuwia lakierowanego – lakier może popękać.

Ciepłe powietrze z suszarki – bezpieczny sposób na rozbicie butów

To kolejna sprawdzona metoda, dzięki której można rozbić buty skórzane, zamszowe lub lakierowane. Pod wpływem strumienia ciepłego powietrza skóra również robi się elastyczna i łatwiejsza do modelowania. Korzystając z tego sposobu, warto pamiętać, że powietrze powinno trafiać do wnętrza buta, aby rozbijać skórę na pięcie, palcach lub na szerokość.

Jak inaczej rozbić buty, wykorzystując ciepło? Wystarczy wypchać je gorącymi skarpetami. Ten sposób jest jednak uciążliwy – skarpety należy wymieniać co kilkanaście minut aż do uzyskania zadowalającego rezultatu.

Jak rozbić buty? Pomogą profesjonalne preparaty 

Pytanie, jak rozbić ciasne buty, jest bardzo popularne wśród osób, które cenią sobie jakość i w związku z tym wybierają obuwie skórzane czy zamszowe renomowanych marek, jak np. Kotyl. Z myślą o tej grupie klientów powstało sporo specjalistycznych preparatów, które pozwalają rozbić buty na pięcie, w palcach czy na szerokość. Wśród nich znajdują się specjalne pianki i spraye zmiękczające buty oraz prawidła do rozciągania obuwia.

Wybierając profesjonalny preparat do rozciągania obuwia (tzw. rozciągacz), możemy zdecydowanie szybciej cieszyć się perfekcyjnie dopasowanymi, wygodnymi butami. Profesjonalne rozciąganie butów to także gwarancja, że obuwie nie będzie uwierało nas po długim dniu, gdy stopy z reguły zaczynają puchnąć. 

Nowoczesny rozciągacz do obuwia w sprayu lub w piance to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Preparaty tego typu są bezbarwne (więc nie odbarwią naszych butów) i dedykowane każdemu rodzajowi skóry. Jak rozciągnąć buty przy zastosowaniu specjalistycznego produktu? Wystarczy spryskać wnętrze buta i pozostawić do wyschnięcia na nodze lub prawidle. Jeśli zdecydujemy się włożyć buty, optymalnie będzie nosić je przez ok. 30 minut. To czas, który pozwoli preparatowi zadziałać. Skóra zwiększy swoją elastyczność i buty będą swobodniej dopasowywać się do kształtu stóp. Sprayu lub pianki do rozciągania butów należy używać, aż do uzyskania pożądanego efektu, tj. kształtu obuwia.

Rozciąganie butów za pomocą prawideł

Prawidła do butów to rodzaj specjalnego wypełnienia obuwia, wykonany z drewna cedrowego lub tworzywa sztucznego. Składają się z dwóch części - pięty oraz czubka połączonych ruchomymi rurkami. Prawidła mają za zadanie chronić buty przed deformacją i pomóc nam w sytuacji, gdy chcemy rozciągnąć buty zbyt ciasne (np. na szerokość, czy w placach - w miejscu powstawania tzw. haluksów).

Jak rozciągnąć buty za pomocą prawideł? Wystarczy wypełnić but prawidłami na szerokość i w podbiciu. Ważne jednak, aby ściskając obuwie w najszerszym miejscu, niewyczuwalna była żadna wolna przestrzeń. Pamiętajmy także, aby prawidła nie naciskały zbyt mocno na piętę, gdyż może ona ulec deformacji.

Sposoby na ciasne obuwie - podsumowanie

Jak widać mamy do wyboru kilka opcji na rozciąganie butów. Warto jednak dodać, że czasem buty trzeba po prostu rozchodzić. W przypadku obuwia wykonanego ze skóry naturalnej to konieczność. Skóra perfekcyjnie dopasowuję się do kształtu naszych stóp, wymaga to jednak czasu i zależeć będzie od stopnia elastyczności wykorzystanego do produkcji obuwia surowca.

Polecane

pixel