Obuwniczy dress code, czyli jak dopasować buty do okazji?

2019-06-08
Obuwniczy dress code, czyli jak dopasować buty do okazji?

Prawidłowo dobrany do sytuacji strój oraz obuwie, to nie tylko forma szacunku dla drugiego człowieka, ale również gwarancja  dobrego samopoczucia. Kto z nas chciałby bowiem odkryć po wyjściu z domu, że jego ubranie jest nieadekwatne do miejsca i okazji? Aby uniknąć tego typu wpadek, warto znać dress code obowiązujący w codziennych sytuacjach. Podpowiadamy więc czym kierować się przy doborze właściwego obuwia.

Po co nam obuwniczy dress code?

Dobrze dopasowane, eleganckie obuwie jest istotnym wyrazem szacunku do osoby, z którą się spotykamy. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na buty, zakładane przy okazji biznesowego spotkania lub rozmowy kwalifikacyjnej. Podobnie jak dodatki, obuwie powinno być stosowne oraz niezbyt krzykliwe, aby nie odwracać uwagi naszego rozmówcy. W dobrym guście jest posiadanie eleganckiego, starannie wykonanego obuwia z naturalnej skóry, które nie wyróżniają się znacznie na tle wybranego stroju.

Ponadczasowa elegancja

Najbardziej eleganckim obuwiem, które sprawdzi się zarówno w trakcie biznesowych spotkań, jak i w codziennej pracy, są klasyczne czółenka na słupku lub szpilce. Najlepiej, jeśli obuwie wykonane jest z nielakierowanej skóry licowej lub zamszu. Jeśli natomiast wybieramy półbuty lakierowane, cały strój powinien być stonowany oraz nie posiadać wyraźnych elementów dekoracyjnych, takich jak broszka lub naszyjnik. Czółenka na obcasie mają tę zaletę, że wysmuklają całą sylwetkę oraz ułatwiają utrzymanie prostej postawy ciała, dzięki czemu prezentujemy się elegancko oraz emanujemy pewnością siebie. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z wytycznymi dress code, obuwie należy dopasować do swojej sylwetki. Panie o pełniejszych kształtach dobrze będą prezentowały się w butach na grubszym obcasie lub słupku, co da poczucie wyważonej sylwetki. Natomiast kobiety szczupłe z powodzeniem mogą zdecydować się na szpilki. Bez względu na nasz wybór, eleganckie obuwie powinno jednak w pełni zakrywać palce oraz pięty.

Wysokość obcasa jest istotna

Wybierając klasyczne czółenka lub szpilki damskie skórzane, musimy się kierować zasadami, określającymi dopuszczalną wysokość obcasa. Specjaliści od etykiety apelują, aby miał on kilka centymetrów, jednak nie był zbyt wysoki. Optymalna długość obcasa to 5-8 centymetrów, których w dobrym guście nie powinno się  przekraczać. Buty nie powinny również posiadać wysokiej platformy na przednim podbiciu. Najistotniejszy jest jednak taki dobór obuwia, aby poruszanie się w nim nie sprawiało problemów oraz nie wyglądało karykaturalnie. Dla jednych obcas o wysokości 8 centymetrów nie stanowi żadnego problemu, a dla innych zaś 5 centymetrów to już spore wyzwanie. Warto wziąć również pod uwagę wzrost osób, z którymi planujemy spotkanie. Nie powinniśmy wprowadzać w relację zbędnego napięcia, spowodowanego nietaktowną wysokością obcasa, która zawstydza naszego rozmówcę.

Jak dobierać kolory?

Zasady etykiety co do obuwia wybieranego na ważne spotkania, nie zmieniają się znacząco od wielu lat. Jako najbardziej odpowiednie kolory niezmiennie uznawana jest klasyczna czerń, granaty, szarości oraz odcienie cieliste, które nie rzucają się nadmiernie w oczy. Jeśli danego dnia decydujemy się na prosty, jednolity strój, możemy pozwolić sobie na ozdobny akcent obuwia, taki jak delikatna blaszka, subtelna ozdoba biżuteryjna lub drobny akcent kolorowy.

Zmieniająca się moda oraz panujące trendy i obyczaje, pozwalają dodatkowo założyć na ważne spotkania lub do pracy stonowane brązy, czerwienie lub zielenie. Przy gładkim stroju możemy pozwolić sobie także na niezbyt krzykliwe, tradycyjne desenie takie jak pepitka lub imitacja wężowej skóry. Kupując nowe obuwie, warto zwracać uwagę również na element z pozoru nieistotny, taki jak podeszwa. Mimo że jest ona mało widoczna, to podbicie w intensywnym czerwonym kolorze nie sprawdzi się w pracy lub przy ważnych spotkaniach.

Jakie obuwie wybrać do letnich stylizacji?

Wysoka temperatura oraz atmosfera wakacyjna sprzyjają noszeniu sandałów, odkrywających palce oraz pięty. Formalny dress code obuwniczy nie zezwala jednak na zakładanie tego typu obuwia do pracy oraz na oficjalne, biznesowe spotkania. Mimo wysokiej temperatury, warto zdecydować się na czółenka o nieco wyraźniejszym wycięciu lub subtelnym ażurze przepuszczającym powietrze. W letnich stylizacjach wyjątkowo dobrze sprawdzają się również czółenka lub szpilki w cielistych odcieniach.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

pixel