Jak odnowić skórzane buty?

2019-11-06
Jak odnowić skórzane buty?

Nawet buty wykonane z najwyższej jakości skóry naturalnej po dłuższym okresie, zwłaszcza intensywnego, użytkowania, wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych, które przywrócą im piękny wygląd. Jeśli nasze ulubione skórzane buty wyglądają na znoszone, nie musimy ich wyrzucać, zanosić do szewca, czy po prostu odstawiać w kąt. Istnieją proste domowe sposoby na odnowienie butów i przywrócenie im niemal pierwotnego stanu. Wystarczy tylko poświęcić nieco czasu, a efekty będą z pewnością satysfakcjonujące.

Jak odnowić skórzane buty? Zaczynamy od czyszczenia

W renowacji skórzanego obuwia czyszczenie to etap kluczowy i ważne jest, aby przeprowadzić go bardzo starannie, zwłaszcza jeśli planujemy malowanie naszych skórzanych butów. Tutaj warto zaopatrzyć się w specjalne mydło z gliceryną dedykowane czyszczeniu skór naturalnych oraz w miękką szczoteczkę (może być z naturalnego włosia) lub gąbkę. Teraz wystarczy jedynie trochę ciepłej wody i możemy przystępować do czyszczenia butów. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego brudu i ewentualnych zacieków solnych, a jednocześnie nieco zmiękczymy skórę przed kolejnymi etapami odnawiania (do zmiękczania skóry można również wykorzystać terpentynę).

Nasze dokładnie wyczyszczone, skórzane czółenka, sztyblety czy botki odstawimy do wyschnięcia (z dala od kaloryfera lub grzejnika!).

Buty wykonane z nubuku lub zamszu powinny zostać dodatkowo starannie, jednak delikatnie wyszczotkowane, zgodnie z kierunkiem włosia na skórze. Tutaj warto zaopatrzyć się w szczotkę do zamszu i nubuku oraz ewentualnie specjalną gumę lub blok do czyszczenia punktowych zabrudzeń na tego rodzaju skórze.

Sprawdź nasze szczotki i czyściki do obuwia oraz pasty i impregnaty!

Domowe sposoby, by odnowić buty - przygotowanie

Buty skórzane

Zanim przystąpimy do renowacji naszych ulubionych skórzanych butów, musimy je odpowiednio przygotować. Jeśli odnawiamy np. skórzane trampki, musimy wyjąć z butów sznurówki. Jeśli tego nie zrobimy, równomierne rozprowadzenie kosmetyków renowacyjnych na powierzchni obuwia nie będzie możliwe. Dobrze będzie, jeśli zadbamy także o maksymalne wyprostowanie powierzchni skóry butów poddawanych odnowieniu. W tym celu wystarczy wsunąć do obuwia prawidła lub... ciasno zwinięte gazety bądź inny papier. 

Odnawiamy buty skórzane - kolejny krok to odtłuszczanie i odbudowywanie skóry 

Aby renowacja naszych skórzanych butów przyniosła oczekiwane rezultaty, warto wykonać ich odtłuszczanie. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni butów specjalną pastą matującą skórę. Z kolei wszelkie rysy i pęknięcia, a nawet drobne ubytki widoczne na powierzchni skóry należy wypełnić profesjonalną pastą odbudowującą. Po całkowitym wyschnięciu butów możemy przystąpić do ich malowania lub odświeżającej koloryzacji.

W odnawianiu skórzanego obuwia przyda się krem koloryzujący

Krem koloryzujący to środek, dzięki któremu pozbędziemy się z powierzchni butów wszelkich przebarwień i ubytków koloru. Krem poradzi sobie także z drobniejszymi zarysowaniami. Zaopatrując się w tego typu preparat, pamiętajmy, aby wybrać krem w kolorze skóry bądź o ton ciemniejszy (nigdy jaśniejszy!). Po naniesieniu kremu na powierzchnię butów powinniśmy poczekać, aż preparat się wchłonie, po czym możemy przystąpić do wypolerowania butów, najlepiej miękką bawełnianą ściereczką. 

Buty ze skóry możemy odnowić za pomocą malowania...

... które z powodzeniem przeprowadzimy samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat (wybór farb do obuwia jest na rynku bardzo szeroki). Spośród czego możemy wybrać? Farby do renowacji obuwia na bazie wody przeznaczone są do malowania butów skórzanych gładkich. Wystarczy wybrać farbę w odpowiednim kolorze (buty białe pokryjemy białą farbą, czarne odpowiednio czarną, jednak w przypadku innych odcieni wybierajmy farby jak najbardziej zbliżone do koloru skóry, bądź o ton ciemniejsze). Do malowania butów ze skóry nubukowej i zamszowej, z jakiej często wykonane są np. kozaki damskie, służą farby na bazie alkoholu. Dzięki jego zawartości pigmenty koloryzujące mogą wnikać wgłąb struktury skóry, co przynosi zdecydowanie trwalszy efekt.

Polecane

pixel