Jak dbać o buty zimą? O tych 5 rzeczach musisz pamiętać

2020-01-08
Jak dbać o buty zimą? O tych 5 rzeczach musisz pamiętać

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o buty sprowadza się do utrzymania ich w czystości. Tymczasem pielęgnacja butów w zimie jest dużo bardziej wymagająca, ze względu na trudne warunki atmosferyczne i niekorzystne czynniki. Śnieg, deszcz, sól i piach powodują, że utrzymanie obuwia w dobrym stanie jest nie lada wyzwaniem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zabezpieczyć buty w zimie, by świetnie wyglądały i długo nam służyły.

1. Przede wszystkim czyszczenie

Pielęgnacja każdych butów zimowych powinna zaczynać się od ich starannego wyczyszczenia. Warto dbać o to, by nie zostawiać brudnych i przemoczonych butów. Szybka reakcja pozwala chociażby uniknąć utrwalenia się plam powstałych po kontakcie z solą. Obuwie można przecierać na bieżąco mokrymi chusteczkami. Zaraz po powrocie do domu należy otrzepać buty z piachu i w razie potrzeby użyć szczotki do usunięcia zabrudzeń czy zaschniętego błota.

Jak dbać o skórzane buty zimą? To zależy przede wszystkim od rodzaju skóry. Skóra licowa jest prostsza w utrzymaniu i czyszczeniu. Do mycia można użyć bawełnianej ściereczki i letniej wody lub specjalistycznego preparatu. Ściereczka powinna być wilgotna, a nie całkowicie przemoczona. Buty wystarczy starannie przetrzeć i pozostawić do wyschnięcia.

W przypadku butów zamszowych należy unikać wilgoci, toteż do czyszczenia nie powinno używać się wody. Mycie butów polega tutaj na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą specjalistycznej gumki lub szczotki - sprawdź nasze szczotki i czyściki do obuwia. Pozbywanie się plam z soli będzie natomiast wymagało odsalacza lub profesjonalnych środków do tego typu obuwia. Podobnie postępuje się z obuwiem z nubuku - do ich czyszczenia dobrze sprawdza się specjalna pianka obuwnicza.

Buty w śniegu

2. Pozwól butom dobrze wyschnąć

Zarówno przemoczone obuwie, jak i to zaraz po czyszczeniu, powinno całkowicie wyschnąć. Co ważne, musi się to odbyć w sposób naturalny, który zajmuje sporo czasu. Tego procesu nie wolno przyspieszać np. poprzez stawianie butów na grzejniku czy w pobliżu innego źródła ciepła. Takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku ze względu na drastyczną różnicę temperatur. Obuwie suszone na kaloryferze jest podatne na pęknięcia, może również dojść do odklejenia podeszwy.

Podczas czyszczenia obuwia można zapobiegać zbytniemu zawilgoceniu. W tym celu należy wypchać wnętrza butów gazetami, które pochłoną nadmiar wody. Bardziej niecierpliwi mogą zastosować elektryczne suszarki, stworzone specjalnie z myślą o butach.

3. Pamiętaj o konserwacji

Buty w śniegu

Konserwować należy nawet nowe obuwie. Zabezpiecza się je w ten sposób przed szkodliwymi czynnikami, a tym samym przedłuża jego żywotność. Pielęgnacja powinna przebiegać w określonej kolejności, tylko na wcześniej wyczyszczonych butach i z użyciem preparatów, dedykowanych konkretnym typom skór.

Jeśli mamy do czynienia z całkowicie nową parą butów, pierwszym krokiem jest impregnacja. Buty ze skóry licowej należy następnie zapastować pastą w odpowiednim kolorze. Warto również korzystać z kremów i wosków. Wszystkie pasty i impregnaty do obuwia sprawiają, że skóra jest nie tylko zabezpieczona, ale również nawilżona i lśniąca. 

Podczas pastowania należy unikać nakładania nadmiernej ilości produktu oraz zadbać o to, by całkowicie zaschnął on na powierzchni butów przed ich ponownym założeniem. Skórę licową warto również delikatnie natrzeć wazeliną. Na zamsz czy nubuk aplikuje się inne środki, np. w postaci sprayów.

4. Zwalczaj plamy z soli

Sól tworzy na butach nieestetyczne plamy i przebarwienia. Jeśli nie zostanie szybko usunięta, może spowodować trwałe zniszczenia. Do pozbycia się solnych zacieków można użyć specjalnych preparatów lub domowych metod. Świetnie sprawdzi się tutaj wilgotna ścierka lub woda z octem. Poleca się również przemywanie butów ciepłym mlekiem, użycie soku z cytryny lub płynu do naczyń.

Ze względu na swoje wchłaniające właściwości, sprzymierzeńcem w zwalczeniu plam z soli może okazać się chleb. Powierzchnię buta zaleca się przecierać wewnętrzną stroną skórki chleba.

5. Odpowiednio przechowuj buty

Nie bez znaczenia pozostaje sposób, w jaki przechowujemy buty poza sezonem. Przed odłożeniem do szafki, buty należy koniecznie wyczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń, plam czy błota. Następnie warto je zakonserwować poprzez nałożenie odpowiednich środków zabezpieczających.

Buty należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, ale z dala od źródła ciepła. Warto również zainwestować w prawidła i wkładać je do nienoszonego obuwia. Sprawi to, że zachowa ono swój kształt i będzie natychmiast gotowe do użycia podczas kolejnej zimy.

Polecane

pixel